Historia Klubu

Kto walczy ten może przegrać, kto nie walczy ten już przegrał”

Uczniowski Klub Sportowy „OLIMPIJCZYK” powstał w 1997 roku. Jego założycielem byli nauczyciele i rodzice ze Szkoły Podstawowej w Kwakowie. Pomysłodawcą był Prezes UKS „OLIMPIJCZYK” Andrzej Wojtaszek. Skład zarządu, który bez zmian przetrwał 10 lat tworzyli również dyrektor szkoły Pani Krystyna Balcerek - skarbnik oraz przedstawiciel Rady Rodziców Krzysztof Tecław - sekretarz.

Od 2008 roku dotychczasowego sekretarza zastąpił Karol Liss.

Od 2013 roku Zarząd UKS „Olimpijczyk” tworzą Andrzej Wojtaszek – Prezes, Krzysztof Müller – v-ce Prezes, Monika Jerczyńska – Sekretarz, Krystyna Balcerek – Skarbnik.

Prezes UKS Olimpijczyk Kwakowo

Największe imprezy organizowane przez UKS „OLIMPIJCZYK” TO:

1999r. – Organizacja I Powiatowych Dni Olimpijczyka,

2000r. – Organizacja Pikniku Olimpijskiego,

2001r. – Wojewódzka Inauguracja Dni Olimpijczyka,

Od 2002r. coroczny Bieg Olimpijski,

W 2008 roku po raz drugi byliśmy organizatorami Wojewódzkiej Inauguracji Dni Olimpijczyka,

W 2009 roku sytuacja się powtórzyła Marszałek znowu powierzył nam organizację Dni Olimpijczyka w naszym województwie,

W 2010 roku odbył się IX Bieg Olimpijski, który został poświęcony i przyjął imię tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem Prezesa PKOL Piotra Nurowskiego,

W 2011 roku Jubileuszowy X Bieg Olimpijski odbył się pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jako Bieg Dnia Olimpijskiego, w każdym kraju członkowskim MKOL odbył się tylko jeden taki bieg.

UKS „Olimpijczyk” nie tylko skupia się na organizacji imprez sportowych, ale również bierze aktywny udział w rywalizacji Powiatowej Olimpiadzie Młodzieży, gdzie od lat członkowie klubu startując w barwach Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków plasują się w czołówce w klasyfikacji generalnej. Największy sukces klub odniósł w roku szkolnym 2004/2005 zajmując I miejsce w klasyfikacji końcowej w kat. chłopców i II m. w klasyfikacji generalnej. Wiodące sekcje to: lekkoatletyka, tenis stołowy, piłka koszykowa oraz piłka nożna.

W roku 2000 powstał przy Uczniowskim Klubie Sportowym „Olimpijczyk” Klub Olimpijczyka.

Główne cele klubu to:

• propagowanie idei olimpijskiej
  • popularyzowanie wybitnych zawodników, trenerów działaczy oraz osiągnięć szkoleniowych
  • wzmacnianie więzi sportu z nauką, kulturą i sztuką
  • popularyzacja różnych form aktywności ruchowej wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych

W roku 2013 powstała sekcja piłki nożnej z licznymi sukcesami, najważniejsze z nich:

- Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Wrocław Trophy 2016 – I miejsce

- Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej w Przechlewie 2016 – I miejsce

- Deichmann Minimistrzostwa 2016 u11 (rocznik 2005) Gdynia – II miejsce (Sezon\Rozgrywki WOJEWÓDZKIE)

- Eliminacje Deyna Cup 2016 w Starogardzie Gdańskim – IV miejsce (rocznik 2006 – Turniej WOJEWÓDZKI)

- Decathlon Liga, sezon 2015/2016 – I miejsce (chłopcy rocznik 2005 i młodsi)

- OZPN LIGA JUNIOR E2 (rocznik 2006) SEZON 2015/2016 UKS Olimpijczyk Kwakowo I miejsce w POWIECIE (PZPN)

- Wojewódzka Olimpiada Młodzieży Szkół Podstawowych – Mini Piłka Nożna dziewcząt – III miejsce.

- Powiatowa Olimpiada Młodzieży Szkół Podstawowych – Mini Piłka Nożna chłopców – II miejsce.

- Turniej Mistrzostwa Polski „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku 2016” w Warszawie – VI miejsce (chłopcy-rocznik 2006)

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku 2016:

• Dziewczęta u12, FINAŁ WOJEWÓDZKI (Gdynia 11.04.2016) – V miejsce
  • Chłopcy U10, FINAŁ WOJEWÓDZKI (Gdynia 12.04.2016) – I miejsce

- Turniej Piłki Nożnej w Ustce - I miejsce, chłopcy rocznik 2005/2006 (Turniej POWIATOWY)

• TURNIEJ MIĘDZYNARODOWY HOLLAND CUP 2016 W ALMERE (26.03-27.03.2016)– UKS OLIMPIJCZYK KWAKOWO - V MIEJSCE
  • Halowy Turniej Piłki Nożnej w Wejherowie – I miejsce, chłopcy - rocznik 2006(Turniej WOJEWÓDZKI)
  • GIVOVA CUP 2016 w Tuchomiu – I miejsce, chłopcy rocznik 2006(Turniej WOJEWÓDZKI).
  • Charytatywny Turniej Piłki Nożnej w Bytowie „Gramy dla Oli” - III miejsce, chłopcy rocznik 2006 (Turniej WOJEWÓDZKI)
  • Turniej Orlika o Puchar Premiera RP:

- I miejsce, chłopcy, rocznik 2004(zawody gminne)

- I miejsce, dziewczęta, rocznik 2004(zawody gminne)

- I miejsce, dziewczęta, rocznik 2004(zawody powiatowe)

- II miejsce, chłopcy, rocznik 2004(zawody powiatowe)

- IV miejsce, chłopcy rocznik 2004(zawody wojewódzkie)

- II miejsce, dziewczęta, rocznik 2004(zawody wojewódzkie)

- III miejsce, dziewczęta, rocznik 2004(zawody – finały wojewódzkie)

• Turniej Piłki Nożnej w Dębnicy – I miejsce, rocznik 2006 (Turniej Ogólnopolski)

- Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej im. Kazimierza Górskiego w Dobiegniewie – II miejsce (chłopcy-rocznik 2006)

- Turniej Piłki Nożnej w Przechlewie – I miejsce, rocznik 2006 (Turniej Ogólnopolski)

- Turniej piłki nożnej z okazji 25-lecia samorządu w Kobylnicy:

chłopcy rocznik 2004 – I miejsce

chłopcy rocznik 2002 - I miejsce.

W czasie swojej działalności Klub Olimpijczyka gościł wielu znanych olimpijczyków i mistrzów sportu.

Wśród nich byli:

Helena Pilejczyk, Elwira Seroczyńska, Mirosława Sagun – Lewandowska, Barbara Madejczyk, Leszek Drogosz, Władysław Zieliński, Wacław Zieliński, Kazimierz Zimny, Jerzy Opara, Zenon Licznerski, Jan Huruk, Kazimierz Adach, Jan Dydak, Kazimierz Czarnecki, Wiesław Rudkowski, Grzegorz Skrzecz, Władysław Stecyk, Henryk Petrych, Paweł Januszewski, Robert Kraskowski, Andrzej Wróbel (paraolimpijczyk), Romuald Rasiak (paraolimpijczyk), Tomasz Czubak, Zofia i Jerzy Leśnik, Weronika Budny, Kazimierz Długopolski, Jerzy Struzik, Marian Sypniewski, Marek Łbik, Grzegorz Nowak, Henryk Urbaś, Andrzej Wroński, Lech Koziejowski, Dariusz Goździak, Jerzy Kraska, Lesław Ćmikiewicz, Wojciech Fortuna, Tomasz Kucharski, Bogusława Olechnowicz, Kamila Augustyn, Michał Godnicz, Maria Sobiech - Osmańska, Katarzyna Rogowiec, Marian Woronin.